اکسس کنترل و درب بازکن

اکسس کنترل سیمکارتی

سیستم حرفه ای کنترل تردد سیمکارتی

مدل: MANAHOOR Smart

 • قابلیت نصب به عنوان اکسس کنترل، درب بازکن کارتی و سیمکارتی
 • قابلیت کار با تگ جاسوئیچی و کارت های مایفر
 • امکان تعریف شماره تماس کاربران و بازکرن درب یا آسانسور با تماس
 • قابلیت استفاده به عنوان سیستم کنترل تردد آسانسور
 • قابلیت استفاده به عنوان سیستم هوشمند گیت و راهبند
 • قابلیت اتصال و مدیریت هوشمند توسط نرم افزار مالی آپارتمان شارژبوک
 • امکان گروه بندی واحد ها و کاربران و کنترل مجزای دسترسی هر گروه
 • دارای نرم افزار موبایل
 • امکان گزارشگیری از تردد های صورت گرفته
 • دارای نمایشگر

اکسس کنترل و درب بازکن کارتی

مدل: MANAHOOR Black

 • امکان استفاده از کارت و تگ های RFID غیر قابل هـک و کپی
 • امکان گروه بندی واحد ها و کاربران به صورت مجزا
 • امکان اختصاص رمز مجزا برای هر واحد یا کاربر
 • امکان قطع دسترسی موقت یا دائم هر کاربر
 • دارای نرم افزار اندروید
 • امکان گزارشگیری تردد
 • دارای نمایشگر
 • قابل نصب بر روی درب، آسانسور، گیت های راهبند

اکسس کنترل چیست؟

اکسس کنترل یا سیستم کنترل تردد، دستگاهی است که می تواند تردد افراد را در فضا ها و مکان های مختلف به بسته به نیاز کنترل نماید و افرادی را که اجازه عبور را دارند شناسایی نماید و دسترسی عبور دهد.

راه اندازی اکسس کنترل در سیستم های کنترل تردد راه کاری مدرن جهت کاهش نیاز به منابع انسانی برای ثبت تردد ها و صدور اجازه نامه های تردد در امکان است. از آنجا که شیوه های قدیمی نیازمند صرف هزینه انسانی و صرف زمان زیاد جهت بررسی کاربران است و دقت بررسی به میزان دقت و حضور نیروی انسانی دارد لذا بطور ناگزیر شیوه های مدرن کنترل تردد جایگزین روش های سنتی گردید.

اکسس کنترل ها بسته به نیاز، محل قرار گیری و شیوه مدیریت کاربران و نوع تردد طراحی می گردند و از تنوع بسیاری برخوردار می باشند.

جالب آنجا است که در دنیای امروز هر کدام از ما بصورت روزانه و در شرایط گوناگون از مزیت کاربری سیستم های کنترل تردد استفاده می کنیم و وجود اکسس کنترل ها چه به شیوه های سنتی و یا مدرن آن باعث امنیت، سهولت و صرفه جویی زمانی برای ما می شود.

قفل و کلید یکی از قدیمی ترین شیوه های رایج اکسس کنترل ها است هر هر روزه با آن سر و کار داریم و نمونه اولیه ای از یک سیستم کنترل تردد است که تعریف ساده این سیستم را در خود جای داده است. به آن معنا که هر کس که کلید قفل را همراه داشته باشد می تواند قفل را باز کند و اگر آن قفل بر روی یک درب نصب شده باشد آن شخص در واقع مجوز عبور از آن درب را خواهد داشت و سایر افرادی که کلید را ندارند در واقع اجازه عبور نخواهند داشت. ایت ساده ترین و در عین حال دقیق ترین تعریف و نمونه از اکسس کنترل است.

حال فرض کنید همان قفل به شکل هوشمند تری توانایی شناسایی افراد را داشته باشد و ضریب امنیت بالا تری در مقابل نفوذ افراد غیر مجاز داشته باشد.

کنترل تردد را ما از سیستم درب بازکن منزل تا سیستم های عظیم کنترل تردد مثل سیستم های صدور بلیط در مترو یا ناوگان حمل و نقل به صورت روزانه تجربه می کنیم و حتی تصور اینکه بدون وجود این سیستم ها چطور می شد این حجم از تردد را کنترل کرد تقریبا غیر ممکن است.

کاربرد های اکسس کنترل

اکسس کنترل ها بسته به نیاز کاربران و فضاهای مورد نیاز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. جالب است بدانیم که تعاریف اکسس کنترل در زمانه حال دیگر منحصر به فضا و مکان نیست و در فضای مجازی نیز بسیار کاربرد دارد.

نکته بسیار مهم در انتخاب یک اکسس کنترل خوب این است که یک اکسس کنترل برای چه هدفی و در چه فضایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در شرایطی که هر کاربر به میزان حضور فیزیکی در فضای مجازی نیز حضور دارد، سیستم های کنترل تردد را هم تحت تاثیر قرار داده و شما می توانید حتی در شبکه های مجازی و یا وب سایت ها نیز سیستم های تشخیص هویت که نوعی از سیستم های کنترل نسخه برداری شده از اکسس کنترل ها است را نیز مشاهده کنید.

پس با توجه به تنوع زیاد می بایست برای نوع کاربرد اکسس کنترل ها آن ها در به چند بخش تقسیم بندی کرد.

دسته اول:

اکس کنترل ها بر حسب موقعیت مکانی

هنگامی که قرار است از یک سیستم کنترل تردد استفاده نمود می بایست به این نکته توجه داشت که این سیستم در چه موقعیت مکانی قرار دارد توجه داشت.

 • اکسس کنترل درب ها
 • اکسس کنترل آسانسور
 • اکسس کنترل های اداری
 • اکسس کنترل پارکینگ
 • اکسس کنترل پایانه های حمل نقل
 • اکسس کنترل های حفاظتی قابل نصب بر روی صندوق ها و یا سیستم های کنترل مجموعه های ورزشی
 • اکسس کنترل های قابل برنامه ریزی جهت کنترل زمانبندی شده عبور افراد
 • و بیشمار فضا یا مکانی که جهت احراز هویت و اجازه دسترسی عبور نیازمند سیستم های کنترل تردد می باشند.

دسته دم

اکسس کنترل بر حسب کاربرد:

در این نوع دسته بندی اکسس کنترل ها بر حسب نیاز و شیوه مدیریت دسترسی تقسیم بندی می شوند و نحوه مدیریت کاربران اولویت کار اکسس کنترل خواهد بود.

 • اکسس کنترل های مجتمع های مسکونی یکی از رایج ترین نوع اکسس کنترل می باشد که جهت مدیریت دسترسی افراد ساکن در یک مجتمع مسکونی طراحی می شود که از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. چرا که یک مجتمع مسکونی نیازمند مدیریت تردد پیچیده ای همزمان با تنوع کاربری بالا است و بسته به قرار گیری اکسس کنترل در قسمت های مختلف یک مجتمع مسکونی سطح دسترسی کاربران تغییر می کند و همینطور وظیفه سیستم بنا به محل قرار گیری متغییر خواهد بود.

1- اکسس کنترل درب ورودی یا به اصطلاح رایج درب بازکن های کارتی

این نوع از اکسس کنترل ها جایگزین مناسبی برای حذف کلید های سنتی بوده و سهولت کاربری و همینطور امنیت بالاتر تردد ویژگی اصلی آن می باشد.

2- اکسس کنترل آسانسور

آسانسور ها در مجتمع های مسکونی جزئی از ورودی های ثانوی یک آپارتمان به شمار می آیند که از اهمیت بسیاری برخوردار هستند لذا در بیشتر مجتمع های مسکونی، آسانسور ها نیز مجهز به اکسس کنترل می شوند و طبیعتا بسته به کاربرد متفاوت آنها و متغییر های بیشتر جهت کنترل کاربران آسانسور، سیستم های کنترل تردد طراحی شده ببرای آسانسور دارای قابلیت های بیشتری نسبت به درب بازکن های کارتی یا به عبارتی اکسس کنترل درب های ورودی دارا می باشند و از مولفه های اصلی این نوع از اکسس کنترل ها می توان به سیستم های پذیرش مهمان حرفه ای تر و توانایی کنترل طبقات بر روی برد آسانسور اشاره کرد.

3- اکسس کنترل درب واحد

مهمترین بخش یک آپارتمان که نیازمند سطح امنیت بسیار بالا بر روی سیستم کنترل تردد می باشد درب ورودی آپارتمان است که در این نوع از اکسس کنترل ها تمرکز طراح بیشتر بر روی امنیت و در عین حال سهولت استفاده است. این نوع از اکسس کنترل ها معمولا مجهز به سیستم هشدار و ضد سرقت می باشند تا در صورت نیاز ورود غیر مجاز را تشخیص دهند و سیستم ضد سرقت را فعال نمایند.

4- اکسس کنترل مشاعات

معمولا بخش های مشاعات مثل ورودی راه پله های مجتمع های مسکونی و یا بخش هایی مانند ورودی انبار ها یا تاسیسات و پشت بام در حکم یک قفل هوشمند عمل می کنند و صرفا با هدف تعیین سطح دسترسی طراحی می گردند.

 • اکسس کنترل مجموعه های اداری

در مجموعه های تجاری، اداری و یا صنعتی سیستم های اکسس کنترل ابزاری برای ایجاد امنیت ورود به بخش های مهم و سیستمی در خدمت منابع انسانی مجموعه هستند .

1- در این سازمانها یکی از کاربردی ترین استفاده های اکسس کنترل، مدیریت تردد به فضاهای استراتژیک مجموعه مثل انبارها، اتاق سرور و سایر بخش های دارای امنیت تردد بالا است. در این شرایط وظیفه دستگاه تعیین سطح دسترسی و اعتبار سنجی بر حسب نوع کاربر و زمان عبور و یا حتی زمان استفاده تعیین می گردد.

2- کنترل تردد ورود و خروج پرسنل

یکی از رایج ترین شیوه های کنترل زمان ورود و خرود پرسنل و حتی محاسبه زمان حضور آنها در طول ماه جهت محاسبه ساعت کاری پرسنل، استفاده از اکسس کنترل های ساعت زنی یا اصطلاحا سیستم های کنترل تردد پرسنل می باشد. این سیستم ها تا حدی رایج است که نسل جدید این سیستم های حضور و غیاب پرسنل قادر به محاسبه زمان حضور پرسنل و محاسبه دقیق میزان حقوق و مزایای ایشان بر حسب ساعت کاری می باشند و در انواع پیشرفته تر این محصولات مدیریت منابع انسانی می تواند حتی زمان حضور پرسنل در بخش های آنها را نیز به دست بیاورد و زمان اتلاف شده در محیط کار را نیز محاسبه نماید.

 • اکسس کنترل های سیستم های حمل و نقل

پیچیده ترین انواع سیستم های کنترل تردد را می توان در پایانه های حمل و نقل دید چرا که با توجه به حجم تردد بالا و وجود متغییر های بیشمار این سیستم ها نیازمند دقت، سرعت، امنیت، ظرفیت بالا و همینطور کاربری ساده می باشند.

1- کنترل تردد مترو و اتوبوس

رایج ترین نوع سیستمهای کنترل تردد را می توان در این حجم بالا در مترو یا پایانه های اتوبوس رانی مشاهده نمود و جالب است دانید که تمام پروسه خرید بلیط تا عبور از گیت های این مراکز تنها بخشی از سیستم کنترل تردد آن مجموعه است. و سامانه های کنترل تردد در این مراکز قادر هستند ظرفیت بسیار بالایی از مجوز عبور را در بخش ها و ایستگاههای مختلف صادر کنند و همزمان تمامی این مجوز های منحصر بفرد را کنترل نمایند و تقریبا با خطای نزدیک به صفر، به کاربران کمک کنند به راحتی از این سیستم استفاده نمایند. یکی دیگر از ویژگی های این ابر سیستم ها صدور مجوز ها با تنوع زیاد و حدود اعتبار سنجی زمانی، تعداد سفر و یا ریالی است و البته برای هر نوع از سیستمها یک نوع از ابزار دسترسی مانند کارت، نماد یا بلیط را در اختیار حجم زیادی از کاربران قرار می دهد و یکایک کاربران را بصورت مجزا می تواند شناسایی کند و اجازه دسترسی صادر نماید.

 • سامانه های کنترل تردد ترافیکی

سامانه های کنترل تردد ترافیکی یا به اصطلاح تجهیزات پلیس راهور نمونه ای از ایجاد شبکه سراسری کنترل تردد به وسعت یک کشور است که می تواند تنها با ارائه یک شناسه که همان پلاک خودرو است، تمام کاربران این شبکه عظیم را کنترل نماید و حتی تخلفات رانندگان را نیز با همین سامانه تشخیص دهد و یا پرداخت عوارض عبور را بدون توقف خودرو ثبت و اعلام نماید.

آموزش نصب و راه اندازی اکسس کنترل ماناهور

آموزش نصب اکسس کنترل بر روی قفل های برقی

 • مرحله اول: تغذیه دستگاه

نوع منبع تغذیه: 12v/3A/DC

در این مرحله می بایست یک منبع تغذیه مناسب انتخاب نمایید و جریان مناسب را از طریق سیم کشی به دستگاه برسانید. سیم تغذیه را به سوکت مثبت و منفی دستگاه متصل کنید.

 • مرحله 2: اتصال اکسس کنترل به قفل

طبق نشه سیم کشی تغذیه منفی فقل را مستقیم به قفل زده و تغذیه مثبت را به سوکت رله دستگاه و پایه COM متصل نمایید و از پایه NO یک رشته سیم متصل و به پایه مثبت قفل وصل نمایید.

توجه داشته باشید که سیم کشی رله و قفل را بصورت برعکس نیز می توانید متصل کنید، یعنی پایه مثبت را مستقیم به قفل زده و پایه منفی را به ورودی رله و از خروجی باز رله به قفل متصل کنید.

ترجیحا برای سیم کشی از سیم های رنگی یا شماره دار استفاده نمایید تا در هنگام نصب دچار اشتباه نشوید.

مرحله 3: نصب کلید پشت درب

جهت سیم کشی کلید پشت درب کافی است دو رشته سیم از دو پایه کلید فنری به دو رشته سیم متصل به رله دستگاه نصب نمایید. به این شکل شما یک سیم کشی موازی انجام میدهید که به شما اجازه می دهد قفل را بصورت مستقیم از طریق دستگاه یا کلید باز کنید.

نکته: تمامی قفل های برقی از جمله قفل های حیاطی، بوبین، مقابل برقی و مغزی های برقی به همین شکل سیم کشی می شوند.

 • اتصال همزمان پنل درب باز کن (آیفون) به قفل

برای اتصال سیم کشی  پنل آیفون کافی است همانند کلید پشت درب دو رشته سیم موازی از محل رله دستگاه به پایه های تحریک آیفون متصل کنید.

نصب اکسس کنترل

آموزش نصب اکسس کنترل برای قفل مگنت

 • مرحله1

مراحل ابتدایی نصب دستگاه اکسس کنترل بر روی قفل های مگنت مشابه قفل های معمولی است. پس با انتخاب تغذیه مناسب جریان مورد نیاز دستگاه درب بازکن کارتی را فراهم می کنیم و با یک تغذیه دیگر جریان قفل را تامین می کنیم.

نکته: می توان برای دستگاه کارتخوان و قفل از یک منبع تغذیه استفاده نمود و به شرط آن که منبع تغذیه توان جریان بالای قفل را دارا باشد. در غیر اینصورت به دلیل جریان مصرفی بالای قفل ها جریان مناسب برقرار نشده و منبغ تغذیه داغ میکند و طول عمر آن کم خواهد شد.

 • مرحله 2: اتصال اکسس کنترل به قفل

پس از تامین جریان برق نوبت به فعال سازی قفل می رسد که معمولا این سری از قفل ها دارای رله داخلی بوده و می بایست طبق راهنمای قفل آن را فعال نمود و پس از آن خروجی تحریک قفل که دو رشته سیم است فعال می شود.

لازم به ذکر است در قفل های مکنت پس از تحریک رله داخلی، بر عکس قفل های معمولی، جریان قطع می شود و قفل باز میشود یعنی به دلیل ساختار عکس این قفل ها، باز شدن به معنای قطع برق می باشد. پس با توجه به این نکته ما نیز سربندی قفل را بصورت عکس انجام می دهیم.

دو رشته سیم تحریک قفل مگنت را به پایه های COM و NC می بندیم.

در این حالت قفل ما همیشه توسط اکسس کنترل روشن است و در صورت عمل کردن رله قفل خاموش می شود و درب باز میشود.

 • مرحله 3: کلید پشت درب

در قفل های مگنت شما دیگر نمیتوانید کلید را مستقیم و موازی نصب کنید.

برای اینکار در قسمت پشت دستگاه در کنار پایه های رله، سوکت دو سیمه به نام backdoor وجود دارد که شما می توانید به راحتی دو رشته سیم از پایه های سوکت مورد نظر به پایه های کلید پشت درب متصل نمایید و به راحتی قفل را از داخل با زدن کلید باز نمایید.

نصب اکسس کنترل قفل مگنت

آموزش نصب اکسس کنترل بر روی آسانسور

نکته: حتما جهت نصب اکسس کنترل بر روی آسانسور از متخصصین مجموعه یا تکنسین آسانسور خود کمک بگیرید و هر نوع دستگاه درب بازکن کارتی را به عنوان اکسس کنترل آسانسور استفاده نکید.

مرحله 1: منبع تغذیه

ابتدا تغذیه دستگاه را از محلی غیر از جریان های مورد استفاده آسانسور تامین نمایید.

تذکر: بعضا دیده می شود شرکت ها و تکنسین های غیر ماهر از جریان برق داخلی پنل آسانسور برای تامین تغذیه دستگاه استفاده میکنند که این امر کاملا اشتباه بوده و نباید صورت گیرد.

مرحله 2: نصب کنترل تردد

پس از تامین تغذیه دستگاه نوبت به سیم کشی پنل و اتصال آن به دستگاه میرسد.

همانند قفل های برقی معمولی، جریان منفی پنل را به پایه COM رله دستگاه متصل نمایید و از پایه NO یک رشته سیم به منفی کلید های پنل متصل نمایید. با این کار پنل آسانسور غیر فعال می شود و فقط زمانی که اکسس کنترل رله را فعال نماید، پنل فعال می گردد.

تذکر: از آنجا که نوع بورد و سیم کشی آسانسور ها متفاوت است حتما می بایست از تکنسین آسانسور یا کارشناسان حرفه ای مجموعه کمک بگیرید.

نصب اکسس کنترل آسانسور
فهرست